KIZILCAHAMAMLI OTELCİLERE  BİR DOKUNDULAR BİN AH İŞİTTİLER

 

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Yönetimi, otel işletmecilerinin sıkıntılarını dinlemek üzere gittikleri Kızılcahamam’da deyim yerindeyse bir dokunup bin ah işittiler. Bölgedeki otel işletmecileri, “Tanıtım ayağımız çok eksik. Herkesin desteğini istiyoruz” dedi.

 

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Başkanı Birol Akman ile yönetim kurulu üyeleri, ilçelerdeki otel işletmecileriyle görüşmelerini sürdürüyor. Akman ve beraberindeki heyetin son durağı Kızılcahamam oldu. Çam Otel’de düzenlenen toplantıya Başkentli otelcilerin yanı sıra Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar da katıldı. ATİD Kızılcahamam Bölgesi Komite Başkanı ve Çam Otel Genel Koordinatörü Orhan Dağdelen’in ev sahipliğinde toplantıda bölge otel işletmecileri tek tek söz alarak, sıkıntılarını, beklentilerini dile getirdi.

GELİRİMİZİN TAMAMINDAN PAY ALINIYOR

Kızılcahamamlı otelciler, jeotermal kaynaklı su katkı payı olarak otellerden toplam ciro üzerinden yüzde 1 oranında katkı payı alındığını söyledi, işletmelerin bunu ödemede ciddi güçlük çektiğini bildirdi. “En önemli sorunlarımızdan biri bu” diyen otelciler, şöyle devam etti: “Oysa sadece metreküp bazında katkı payı alınması lazım. İşletmenin yeme, içme, toplantı, düğün gibi gelirlerinden pay alınmamalı. Bugün bölgemizin en önemli sorunu budur.” Bölge otel işletmecileri bir başka önemli sorunlarının ise sıcak su debisinin düşüklüğü olduğunu bildirdi. Termal bölgelerinde sıcak suyun yalnızca turizmde kullanılması gerekirken, Kızılcahamam’da evlerde de kullanıldığını kaydeden otelciler, bundan vazgeçilmesini talep etti. Debiyi arttırmanın maliyetinin hayli yüksek olduğunu vurgulayan yetkililer, sıcak suyun yalnızca turizmde kullanılmasının doğru olacağını bildirdi.

PERİBACASI MANASTIR VAR AMA…

Kızılcahamamlı işletmecileri bölgenin tanıtım ayağında yaşanan sorunlara da işaret ederek, çok çarpıcı örnekler verdi. İlçenin sadece termaliyle değil, tarihi ve turistik yerleriyle de olağanüstü bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen otelciler, “Örneğin Kapadokya’daki Peribacaları’nın, Trabzon’daki Sümela Manastırı'nın birebir benzerlerinin Kızılcahamam’da da olduğunu kimse bilmez. Hatta Ankara’da oturanlar bile bunun farkında değil. Çünkü şimdiye kadar tanıtımı yapılmamış. Bizim devletten beklentimiz bölgemizin tanıtımı konusunda etkin çalışmalar yapılması, otellere sorunlarının aşılması için destek ve teşvik verilmesidir. Kalifiye eleman eksiğimiz elimizi kolumuzu bağlamaktadır. Bu konuda da yardıma ihtiyacımız vardır” dedi. ATİD Başkanı Birol Akman, Kızılcahamam’daki otel işletmecilerinin tüm sorunlarını, beklentilerini ilgili yerlere ileteceklerini ve takipçisi olacaklarını, çözümü noktasında ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını bildirdi.

 

 

İLETİŞİM

YASAL UYARI

GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.

© 2016 ATİD (Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği) Tüm Hakları Saklıdır

design by catasarim.com