Otelciler Odayı Bıraktı, Salondan Kazanıyor

Son derece sıkıntılı bir kış sezonu geçiren Ankaralı otelciler, odaların doluluğu artmayınca çareyi, otel salonlarında buldu. Toplantı ve yemek organizasyonlarıyla salonlardan kazanmaya çalışan otelcilerin yeni umudu, Ramazan !

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman, Başkent Ankara’da otellerin doluluk oranının yarı yarıya düştüğünü bildirdi. Ankara’nın normal şartlarda dahi konaklamalı yerli ve yabancı turist çekmeyi başaramayan bir Başkent olduğunu anımsatan Başkan Akman, “Son terör saldırıları ise turizm gelirlerini adeta bıçak gibi kesti. Odaların doluluk oranı büyük oranda düşen Ankaralı otel işletmecileri, zarar etme noktasında faaliyetlerini sürdürüyor” dedi.

Fuarlar, Görüşmeler Sürüyor Ama…

ATİD olarak otellerin doluluk oranının arttırmaya yönelik pek çok çalışma yaptıklarının altını çizen Birol Akman, “Bu kapsamda yurt içi ve yurt dışında düzenlenen fuarlara katılarak kentin ve konaklama tesislerinin reklamını yapmaya gayret ediyoruz. Turizm acenteleri başta olmak üzere yerli ve yabancı sektör temsilcileriyle yoğun bir görüşme trafiği içerisindeyiz. Bir yandan da oteller kendi içlerinde gelirleri arttırmaya dönük organizasyonlar gerçekleştiriyor. Doğrusu otelciler odalardan umudunu kesmiş ve salonlarından para kazanmanın yollarını arar hale gelmiştir” diye konuştu.

Yeni Umutları Ramazan

Otelcilerin yaz umudunu banket (ziyafet) ve salon işlerine bağladığının altını çizen ATİD Başkanı Birol Akman, şöyle devam etti:

“Salonlarda toplu yemek, toplantı organizasyonlarıyla gelirlerini arttırmaya uğraşıyorlar. Özellikle Ramazan ayını en iyi şekilde değerlendirmek için Ramazan konseptli programlar hazırlayan otelcilerimiz, en azından yaz aylarında ölü geçen sezonu biraz olsun canlandırmak istiyor. Elbette bunlar geçici çözümler. Turizm işletmelerinin ayakta kalabilmesi için otellerin doluluk oranının arttırılması, bunun için de turizme dönük etkinliklerin arttırılması gerekiyor. Bir diğer çok önemli konu ise kamu kurum ve kuruluşlarından beklentilerimiz. Biz Ankaralı otelciler olarak kamu kurum ve kuruluşlarından, sektörümüzü desteklemek adına toplantılarını ve konaklamalarını misafirhanelerinde değil Ankara'daki otellerimizde gerçekleştirmelerini istiyoruz.”

 

 

İLETİŞİM

YASAL UYARI

GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.

© 2016 ATİD (Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği) Tüm Hakları Saklıdır

design by catasarim.com