Turizm İşletmecilerinden Turizm

Öğrencilerine Altın Öğütler

 

Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde düzenlenen kariyer günleri etkinliğine katılan ATİD Başkanı Birol Akman, bölüm öğrencilerine tavsiyelerde bulundu, “Sektörümüz kalifiye eleman bulamıyor. Umudumuz sizlersiniz” dedi.

 

Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen kariyer günleri etkinliği, sektör temsilcileriyle bölüm öğrencilerini buluşturan çok verimli bir organizasyon oldu. Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nin aktif olarak yer aldığı organizasyonda Ankaralı otelciler stant açarken, sektörde faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri, turizm öğrencileriyle staj görüşmesi dahil turizme dair pek çok şey paylaştı. Kariyer günlerinin panel bölümünde ise ATİD Başkanı Birol Akman bir konuşma yaptı. Başkentli turizm işletmecileri olarak üniversitelerle ilişkilerini geliştirmek istediklerini söyleyen Akman, bu kapsamda ilk işbirliğini Gazi Üniversitesi’yle yaptıklarını bildirdi.

 

İşsizlik Var Ama Eleman Bulamıyoruz

Sektörün en önemli sorunlarından birinin kalifiye eleman sıkıntı olduğuna dikkat çeken Akman, şöyle devam etti: “Ülkemizin bugün en önemli ekonomik sorunlarından biri işsizlik olmasına rağmen maalesef turizm sektörü eleman bulma sıkıntısı yaşamaktadır. Turizm sektöründe çalışanların yarısından fazlası da ne acıdır ki bu konuda eğitimli değildir. Sektörün kalifiye eleman konusundaki açığı on binlerce kişiyle ifade edilmektedir. İşte tam da bu noktada üniversitelerimize ve üniversite-sektör işbirliğine büyük ihtiyaç duyulmaktadır. Üniversitelerin turizm bölümlerinden mezun olacak gençler aslında sektörün de geleceğidir.”

 

Yeni Mezun Müdürlük İstiyor

Türkiye’nin geleceğinin turizm olduğunu, Ankara’nın turizm potansiyelinin giderek yükseldiğini anlatan Akman, kendisini dinleyen turizm öğrencilerine ise şu tavsiyelerde bulundu: “Bizim sektörde en önemli şey insan ilişkileridir. Bu nedenle önce mesleğinizi çok sevmeniz gerekiyor. Kalifiye eleman olmak içinse eğitim yeterli değil. Bizim ülkemizde turizm bölümünden mezun olan öğrencilerimiz işe başlar başlamaz şef olmak, müdür olmak istiyor. Ama iyi bir turizmci olmak için sektörün en alt brimlerinden başlayarak çalışmak, deyim yerindeyse pişmek gerekir. Sektör temsilcileri olarak bizler sizleri her konuda desteklemeye hazırız. Siz de kendinizi geliştirmek, tecrübe edinmek için çok çalışın.

 

 

İLETİŞİM

YASAL UYARI

GİZLİLİK BİLDİRİMİ

Submitting Form...

The server encountered an error.

Form received.

© 2016 ATİD (Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği) Tüm Hakları Saklıdır

design by catasarim.com